Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu bulunan meslekler ve bu mesleklerle ilgili belge alma zorunluluk tarihi konusunda da müşterilerimize gerekli uyarılar yapılacaktır.

Çalışma ve iş hayatında çalışanların güvenliği ve yaptıkları işte ehil olabilmeleri adına meslekleriyle ilgili konularda ellerinde o mesleği bildiklerine dair belgelerinin olması istenmektedir.  Bu belgeler o kişinin çalışmak için başvurduğu işi iyi derecede bildiğine dair belgelerdir. İşiyle ilgili olarak bir kişinin profesyonel eğitim alması o işi daha bilinçli olarak yapmasıdır. Böylece belgesi olan çalışanlar iş ile ilgili acil bir durumda ne yapması gerektiğini bu kurslarda öğreneceklerdir. Eğer bu belgeleri yok ise işe başladıktan sonra çalıştığı kurum tarafında bize başvurulması halinde yapılması gerekenler hakkında kurum ve çalışan bilgilendirilecektir. Mesleki yeterlilik belgesi ve bu belgeyi alma konusunda firmamız gerekli tüm bilgileri çalışanlara ve çalıştığı kuruma verecektir. Ayrıca mesleki yeterlilik belgesi veren firmalar ve kurs, sınav tarihleri hakkında da gerekli bilgiler tarafımızdan başvuran müşterilerimize detaylı olarak bildirilecektir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu 2017

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından 27 mart 2017 tarihinde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu 2017 ile ilgili açıklama MKY’nin internet sitesinden yayınlanmıştır. Bu açıklamaya göre 2016 yılında çıkarılmış olan tebliğle işyerinde çalışmaya başladıktan sonra bir yıl içinde o meslekle ilgili mesleki yeterlilik belgesi alınması için süre tanınmıştı. 24.03.2017 tarihinde 2016/1 sayılı Tebliğler dergisinde bulunan ve 8 meslekle ilgili olarak hazırlanan tebliğde artık bu mesleklerde bulunanlar yeterlilik belgesi olmayanlar işyerlerinde çalışamayacaklar. 24 Mart 2016 tarihli ve 29663 sayılı Tebliğ’de bulunan mesleki yeterlilik belgesi bulundurulması zorunlu olan meslekler belirlenmiştir. Ayrıca 8 meslekle ilgili olarak da kesinlikle iş başı yapılamayacaktır. Bu sekiz meslek şunlardır:

  • Asansör Bakım ve Onarımcısı(Seviye 3 ve Seviye 4’te olanlar)
  • Asansör Montajcısı(Seviye 3 ve Seviye 4’te olanlar)
  • CNC Programcısı(Seviye 4 ve Seviye 5’te olanlar)
  • Metal Sac İşlemeci(Seviye 3 ve Seviye 4’te olanlar)

Mesleki yeterlilik belgesi verecek olan firmalar Mesleki Yeterlilik Kurumu’na başvurarak buradan yetkilendirme belgesi alarak mesleki yeterlilik belgesi için kurs düzenleyip belge verebilirler.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hangi Meslekler

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu hangi meslekler için geçerlidir, bu konuda neler yapılması gerekir, Bakanlık bu belgelerle ilgili ne kadar süre tanımıştır ve sınavlar ne zamandır gibi sorularla ilgili firmamız bize bu konuda başvuran müşterilerimize gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu olan 40 meslek ve bunlarla ilgili gerekli açıklamaları müşterilerimize yapacağız. Bu konuda geç kalınmaması için bildirdiğimiz tarihlere riayet edilmesi gerekmektedir. Ayrıca şirketlere her bir meslek için mesleki yeterlilik belgesi verecek olan firmalar hakkında da bilgilendirme hizmeti vermekteyiz. Ayrıca yeterlilik belgesi olmadan hiçbir şekilde çalıştırılamayacak olan 8 meslek mensubunun da gerekli belgelerle mesleki yeterlilik belgesi almaları konusunda gerekli yönlendirmeleri yapmaktayız.

Mesleki yeterlilik sınavı ile ilgili belge alma masrafı için belirlenen ücret Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen miktarı geçmeyecek şekilde olmak üzere sınav ücreti, İşsizlik Sigortası Fonundan belirlenen esaslar doğrultusunda karşılanacaktır. Fakat sınavlarda başarısız olanların sınav ücreti İşsizlik Fonu’ndan karşılanmayacaktır. Sınav belgesi için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlara başvurulabilir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Uzatıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 40 meslekte mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun getirilmiştir. Bunun için belirlenen süre daha sonra uzatılmıştır. Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu uzatıldı haberleri Bakanlığın mevcut durumu gözden geçirmesinin ardından yapılan açıklamayla sonuçlanmıştır. Özellikle inşaat sektöründe ve bu dönemde yoğun olarak çalışma yapan sektörlerde, sektörün olumsuz etkilenmemesi için bu mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunluluğu belli bir süre ertelenmiştir. Bu süre zarfında bu belgenin öneminin sektör çalışanlarına daha iyi anlatılması ve işçilerin sıkıntı yaşamamaları ve işverenin ceza almaması için gerekli görülmüştür. Bu erteleme belirtilen sürede son erecektir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Cezası

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bazı tehlikeli ve çok tehlikeli statüsünde bulunan mesleklerle ilgili olarak bu mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirmiştir. Bu mesleklerle ilgili belgeleri olmayanları çalıştıran işverene Çalışma ve İş Kurumu tarafından çalışan başına 500 TL ceza uygulanması kararlaştırılmıştır. Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu cezası Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen tarihten sonra alınmaya başlayacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s