Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti

Mesleki yeterlilik belgesi ücreti ne kadar bilmek ister misiniz? Mesleki Yeterlilik fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Mesleki yeterlilik belgesi Avrupa Birliği sürecine uyum amaçlı birtakım işler için mecburi tutulan bir tür belgedir. Söz konusu işlere bakıldığında özellikle ağır işler olduğu görülmektedir. Öncelikle mesleki yeterlilik belgesi ücretinin çalışanların bu belge için yöneldikleri sınav ile belgelendirmelerin alındığı kuruluşlarca belirlendiğini söylemeliyiz. Dolayısı ile bu konuda şu ücreti alabilirsiniz gibi bir şey de söyleyemeyiz. Zira sadece şunu net bir biçimde belirtebiliriz ki verilen ücretler değişkenlik gösterse de üst sınırları bakanlığın belirlediği miktarı geçememektedir. Yani mesleki yeterlilik belgesi ücretleri için belirlenmiş bir üst sınır söz konusu olmaktadır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Ücreti Konusunu Açıklığa Kavuşturalım İster Misiniz?

Mesleki yeterlilik belgesi gibi mesleki yeterlilik belgesi ücreti de merak konusu olurken yukarıda bu noktada kesin bir şey söylenemeyeceğinden ancak bir üst sınırın söz konusu olduğundan bahsettik. Peki, mesleki yeterlilik belgesinin sınav ücretleri nereden karşılanıyor? İSF yani işsizlik sigortasının fonundan karşılanmaktadır. Zira bilinmelidir ki bunun da belirlenen tarihlerle büyük oranda ilişkisi bulunmaktadır. Yani aralık sonuna kadar söz konusu ücretlerin tamamı İSF tarafından ödenirken ocak ile 2019 Aralık sonuna kadar ki süre içerisinde bu ücretin ancak yarısını İSF karşılamaktadır. Kısacası bu noktada tarih aralıklarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti Konusunda Bunu Da Bilmeliyim Diyeceğiniz Husus!

Mesleki yeterlilik belgesi ücreti gerek sınav için gerekse belge için ortaya koyduğu masraflarda yukarıda da söylediğimiz gibi belli tarihlerde İSF tarafından ödenmekteydi. Zira bu doğrultuda önemli bir husus bilinmelidir ki aksi halde şaşırmayasınız. Peki, nedir bu önemli husus derseniz sizlere söz konusu ücretlerde geçerli olan devlet katkılarının yani İSF ödemesinin sadece ve sadece tek seferi kapsadığı olacaktır. Yani bir kereden sonra bu noktadaki ücretlerde neden devletin bir katkısı yok dememeli hazırlıklı olmalısınız. Umarız bu konudaki bilgilendirmemiz yeterli olmuştur.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti Konusunda Bilinçli Olmalısınız!

Mesleki yeterlilik belgesi ücreti konusunda yazının başından beri birçok konuya ve önemli hususlara değindik. Zira söylemediğimiz fakat bilmeniz gereken başka hususların da söz konusu olması en az yazının başı kadar sonunu da önemli hale getirecek türden karşınıza çıkmaktadır. Öncelikle mesleki yeterlilik belgesi ücreti konusunda yukarıda bahsettiğimiz her noktanın sınavdan başarı sağladığınız takdirde söz konusu olduğunu bilmelisiniz. Büyük ölçüde merak konusu olan mesleki yeterlilik belgesi ücreti bu noktada Mesleki yeterlilik kurumunun incelemelerinden sonra uygundur denilen ücretlerin çalışanların hesabına yatırılması ile kendini gösterir. Eğer sınavda başarılı olduysanız ve yukarıdaki şartlar doğrultusunda sizlerden herhangi bir ücret talebi olduysa bunu almak sizin hakkınız olacaktır. Yani bu konuda bilinçli olmanız büyük oranda yararınıza olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s