Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir, Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır sorularına bu yazıda cevap verdik.

Mesleki yeterlilik belgelerinin alınmasının zorunlu tutulduğu iş sahalarında faaliyet göstermekte olan ya da bu alanlarda çalışmayı planlayan kişiler tarafından son zamanlarda en sık duyulan şeylerden biri de mesleki yeterlilik belgeleri olmaktadır. Özellikle bu belgeleri alması zorunlu olan kişiler tarafından mutlaka mesleki yeterlilik belgesi nedir kesin bir şekilde tüm detaylarıyla bilinmelidir. 48 farklı meslek grubu için zorunlu hale getirilmiş olan mesleki yeterlilik belgeleri esasında Türkiye’nin Avrupa Birliği uyum sürecinde zorunlu hale getirilmiş olan belgelerin temin edilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra belgelerin hazırlanmasındaki temel amaç Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanmakta olan iş standartlarının Türkiye’de de geçerli olmasını sağlamak olmaktadır.

Mesleki yeterlilik belgelerinin tam olarak ne olduğu bilinirken mutlaka bu belgelerin hangi amaçla hazırlanmış olduğunun da bilinmesi gerekmektedir. Avrupa Birliği standartları şeklinde kast edilen temel unsurlar burada çalışmaların veriminin artırılması ve iş gücünün daha sağlıklı bir şekilde yönlendirilmesini sağlayan faaliyetleri kapsamaktadır. Bu belgeleri almak için çalışanlar eğitilmekte ve katıldıkları bir sınav sonucunda belgeleri almaya hak kazanmaktadırlar. Zaman içerisinde daha başka meslek dallarına yayılması gereken bu belge gereksinimlerinde hali hazırda çalışmakta olan kişilerin mutlaka 2017 yılının sonuna kadar belgelerini almış olmaları gerekmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl AlınırMesleki yeterlilik belgelerinin alınması ancak bu belgeleri veren kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Bu sebeple belgelere sahip olmak isteyen kişilerin mutlaka kendi almaları gereken belgelerin eğitimini vermekte olan kuruluşlara ulaşması gerekmektedir. Bu noktada kişiler hangi kuruluş başvurabilecekleri noktasındaki kesin bilgiyi mesleki yeterlilik kurumunun resmi internet sitesi üzerinden alabilmektedir. Bir sonraki aşama mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı olarak adayların eğitim süreçlerine dahil edilmesidir. İş gücünün daha nitelikli olmasını sağlamak amacıyla getirilmiş olan şartların sağlanması amacıyla bu eğitimler verilmekte ve gerekli olan iş sahaları için teorik eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitimler de verilebilmektedir. Kurumumuz sahip olduğu eğitim yetkileri sayesinde pek çok mesleki yeterlilik belgesinin kişilere verilmesi süreçlerini sürdürebilmektedir. Hangi tür meslek grupları için mesleki yeterlilik belgelerinin kurumumuzdan temin edilebileceği noktasında bilgiyi bize ulaşarak alabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki yeterlilik belgelerinin hazırlanması ve bu belgelerin temel olarak amaçladığı hususların yerine getirilmesi amacıyla mesleki yeterlilik belgelerinin alınabileceği kuruluşlar mutlaka bu alanda yetki sahibi olan kuruluşlar olmalıdır. Bu noktada mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır diye endişesi olan kişilerin kurumlarda mutlaka Bireysel Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilmekte olan ulusal çapta yeterlilik hakkı veren yetkilendirmelere sahip olması gerekmektedir. Belgelerin alınması ise ancak mesleki yeterlilik belgelerinin alınmasındaki son aşama sayılan sınavlar sonucunda mümkün olmaktadır. Burada kişiler teorik sınavların yanı sıra başvurdukları mesleki eğitim programlarına bağlı olarak uygulamalı sınavlara ve mülakatlara da katılabilmektedirler. Belgeleri almak için başarılı olunması gereken sınavlardan başarılı bir şekilde ayrılmasının ardından kişilerin Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanması mümkün olmaktadır.

http://portal.myk.gov.tr/

Mesleki Yeterlilik Belgesi İşkur İşbirliği

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından tüm kuralları ayrıca düzenlenmekte olan mesleki yeterlilik belgelerinin hazırlanmasına ve kişilere verilmesine ilişkin durumlar sadece iş gücünün niteliklerini ve verimini artırmak amacıyla yapılmamaktadır. Bu belgeler sayesinde aynı zamanda işverenler de nitelikli iş gücünü işe aldıklarından emin olmakta ve bu sayede çalışma alanının performansının artırılmasında daha başarılı olabilmektedir. Bu nedenle mesleki yeterlilik belgesi işkur başta olmak üzere Mesleki Yeterlilik Kurumu öncülüğünde Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurumlar tarafından sağlanan işbirliği sonucunda çok daha etkin bir hale getirilmektedir.

http://www.iskur.gov.tr/

Kurumlar arasındaki işbirliğinin sonucunda istihdam faaliyetleri hız kazanmakta ve iş gücüyle ilgili olarak yaşanan problemlerin en aza indirilmesi sağlanmaktadır. Doğrudan üretim faaliyetlerinin kalitesini ve miktarını artırmayı hedefleyen bu tür projeler için kurum olarak eğitimleri verme ve belgeleri hazırlama sorumluluklarını üzerimize alıyoruz. Yönetmeliğe uygun bir şekilde hazırlanmış eğitim programımız ve sınav süreçlerimiz sayesinde yetki sahibi olduğumuz farklı meslek grupları için mesleki yeterlilik belgelerinin verilmesini sağlayabiliyoruz. Özellikle bir süre sonra sayısı daha da artırılması beklenen meslek gruplarında çalışmayı hedefleyen kişilerin mutlaka sahip olması gereken belgeler olarak temin etmesi gereken belgelerden olan mesleki yeterlilik belgelerinin bir an önce alınmasını sağlamak için kurumumuzun avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir, nasıl alınır ve nereden alınır artık biliyoruz. Hemen yeterlilik belgelendirme kurumlarına başvurunuzu yapın ve belgenizi alın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s